FalusiVakáció csoport

Március 10. - Beporzók Világnapja

  • Külső világ tevékeny megismerése:

A szemet gyönyörködtető virágos rétektől a finom gyümölcsökön és a zöldségeken át, egészen az otthonunkat szépítő bútorokig rengeteget köszönhetünk a rovaroknak. Sajnos évről évre egyre kevesebb beporzó rovar él, rohamosan csökken a létszámuk.

Kik is ezek a rovarok? Lepkék, méhek, bogarak. Persze azért jut némi szerep a beporzásban a madaraknak, denevéreknek is.

A hasznos beporzók hiánya kihalásra ítélné pl. a kedvenc gyümölcsödet, zöldségedet, kenyeredet vagy esetleg a reggeli kakaód. Ez csak néhány példa a 87 alapvető haszonnövnyek közül (alma, eper, paprika, hagyma, búza, kávé, kakaó). Gondolj bele, milyen lenne, ha nem kapnál finom zöldséget vagy gyümölcsöt a boltban? Nem lenne kenyér, péksütemény, méz?

A beporzó rovarok létét világszerte veszélyezteti az intenzív mezőgazdaság, növényvédő szerek használata, a túlfogyasztás, éghajlatváltozás. A növények (haszonnövények) 75%-a függ a beporzó rovarok hasznos tevékenységétől.

 

Méhek: A méhek az egész világon megtalálhatók, kivéve a Déli-sarkot. A méhek kaptárakban élnek, amik igen változatos alakúak lehetnek. Egy kaptárban nagyon sok méh él együtt, akár 70.000-en - Királynő, dolgozók, herék. A méhek petével szaporodnak. Mindenkinek megvan a maga feladata.  Amikor túl nagy lesz a család, akkor a méhek egy része kirepül és új családot alapít.  Egy méh 40 napig él, míg a királynő 3 évig is élhet. Egy méh 1 perc alatt 16 virágot is meglátogathat, egy nap alatt pedig 800-at. 1 kg mézhez, 4 millió virágról kell összegyűjteni a virágport.

Hogyan tudunk segíteni a beporzóknak? Sok virágot ültetünk a kertünkbe, nem használunk növényvédő szereket, bogárhotelt (méhhotelt) készíthetünk, amit kihelyezhetsz a kertedbe.

Szükséges eszközök:

  • Pár darab, néhány centiméter hosszú, 3-15 mm átmérőjű cső alakú tárgy, bambusz- és nádszálak, vagy lyukakkal mélyíthető tűzifa, amibe a méhek és a rovarok könnyen beköltözhetnek.
  • Egy kis házikó, ahová ezeket egymásra tudod helyezni.

(Forrás: Greenfo.hu; Budakeszi Vadaspark FB oldala)

 

 

 

Néhány video:

Méhek zümmögése: https://www.youtube.com/watch?v=RpMNY_ubD8g&t=14s

Hogyan készül a méz?: https://www.youtube.com/watch?v=jen9ngfY_tk

Sakktábla lepke: https://pixabay.com/hu/videos/pillang%C3%B3-vir%C3%A1g-mez%C5%91k-wing-63876/

 

 

 

 

Házi méh: https://pixabay.com/hu/videos/m%C3%A9h-m%C3%A9zel%C5%91-m%C3%A9h-rovar-vir%C3%A1g-2997/

 

 

 

Kutyatej szender: https://pixabay.com/hu/videos/pillang%C3%B3-nekt%C3%A1r-t%C3%A1pl%C3%A1l%C3%A1s-394/

 

 

 

Nappali pávaszem lepke: https://pixabay.com/hu/videos/pillang%C3%B3-swallowtail-rovar-vir%C3%A1g-10952/

 

 

 

Cserebogár: https://pixabay.com/hu/videos/cserebog%C3%A1r-k%C3%A1osz-bog%C3%A1r-sz%C3%A1l-raj-26148/

 

 

 

  • Játék:

Sárga lufit felfújunk és alkoholos filccel megrajzoljuk a csíkokat és a méhecske arcát. Ha szeretnénk, ragaszthatunk neki papírból szárnyakat. Papírtányért kiszínezünk virágnak és egy spatuára vagy fakanálra ragasztjuk. Ez lesz a virág. A méhecske nem eshet le a földre, csak a virággal lehet tovább adni. Ezzel szimbólizálva, hogy a méhecskék virágról virágra szállva gyűjtik a virágport.

 

  • Matematika:

Számlálás 6-os számkörben. A tojástartóba annyi virágport kell beletenni a csipesszel, ahányat dob a dobókockával. Az ügyesebbek akár össze is adhatják, meg is számolhatják a virágport. A virágpor lehet pompon, sárga mosogatószivacs kicsire vágva vagy akár papírgalacsin is. Ezzel a játékkal nagyon sok mindent fejlesztünk egyszerre: finommotorikát, számkép és mennyiségfogalmat, problémamegoldó képességet, matematikai fogalmak gyakorlása.

 

 

  • Mese, vers:

Vers:

Hermann Marika: A dolgos méhek

Kinyílott az akácvirág

Sok méhecske repült reá.

Dolgoznak ők serényen,

Méz csordul a kenyéren.

Harapj egy nagyot belőle,

Egészséges leszel tőle.

Hamm!

 

Mese:

Móra Ferenc: A nyughatatlan méhecske

 

Azt a nyughatatlan méhecskét, amelyikről ezt a történetet írom, én már az ősszel is ismertem...

Mégpedig nagyon akaratos és kötözködő méhecskének ismertem. Ő még akkor is kint gubbaszkodott a dérverte őszirózsákon, mikor minden testvérkéje aludt már odabent a jó meleg kaptárban.

- Én nem vagyok olyan álomszuszék, mint a többi

- döngicsélte a hullatag virágbokroknak.

- Egyik fülemüle szótól a másik fülemüle szóig úgyis nagyon hosszú az éjszaka.

Bizony az őszirózsák is elmentek már mind aludni, mikor a nyughatatlan méhecske még mindig kint bujócskázott a zörgő kórók közt. Utoljára is két öreg méhecskének kellett bekaroltatni a kaptárba. Belegyömöszölték egy viaszágyba és a fejéhez tettek egy kis mézes fazekat:

- Ebből kortyanthatsz egyet-egyet, ha megszomjazol álmodban - mondták neki, azzal nyugodalmas jóéjszakát kívántak, becsukták a kaptár ajtaját és eltették magukat holnapra.

Azt hitték, szegények, föl se ébrednek tavaszig, de biz a nyughatatlan méhecske nagyon hamar fölébresztette őket. Hányta-vetette magát az ágyban, forgolódott jobbra-balra, utoljára fölkelt és panaszos zümmögéssel csetlett-botlott a sötétben.

- Hát téged mi lelt? - riadtak föl álmukból az öreg méhek.

- Én már kialudtam magam - motoszkált a nyughatatlan méhecske az ajtó körül.

- Azt hiszem, régen reggel van már.

Az öreg méhek kikukucskáltak az ajtóhasadékon és azt mondták, még csak most van éjfél, alig aludtak egy-két órát. Igazuk is volt, mert még csak karácsony felé járt az idő s az jelenti az éjfelet a méhek éjszakájában.

- Mindegy az, én már nem vagyok álmos - veregette össze a szárnyait a nyughatatlan méhecske és kereste a kilincset.

Az öreg méhek megint csak visszabújtatták az ágyába és álommézet kentek a szemére.

- Ettől majd mélyebben elalszik, mert ez leragasztja a szemét - takargatták be a virágszirom-paplannal és maguk is álomnak adták a fejüket.

Egy-két órát aludt is a nyughatatlan méhecske jóízűen, Liliomos kertben járt álmában és aranyos napsugárban csillogtatta a szárnyait.

Piros tulipán kelyhében is vendégeskedett és úgy kell lenni, hogy ott dörzsölhette le az álommézet a szeméről, mert egyszerre megint fölneszelt az ágyban.

- Fülemüle szót hallottam - osont ki az ágyból s nagy csendesen odalopakodott az ajtóhoz.

Az ajtót bizony megrongálta egy kicsit a tél. Hó lepte, jeges eső verte s akkora nyílás támadt rajta, hogy a nyughatatlan méhecske szépen ki bírt csisszanni.

- Én vagyok a legfrissebb - döngicsélte kevélyen és repült egyenesen az ibolyacsárdába. Az ibolyacsárda azonban még csukva volt és a nyughatatlan méhecskének elmúlt a dúdolhatnékja. Dideregve nézett

körül és szégyenkezve hallgatta a madárszót. Mert nem a fülemüle szólt, hanem a pipiske ugrált az országúton.

- Kalács, kalács, kalács - kiabálta örvendezve, ha egy szem elhullott magot talált.

- Zümm-zümm-zümm-zümm, jobb benn, mint künn - szomorkodott el a nyughatatlan méhecske és üres tarisznyával bandukolt vissza a kasba.

Szundikált is egy kicsikét, de megint nyughatatlan volt az álma. Arra ébredt fel belőle, hogy a napsugár besüt a hasadékon.

- De már ennek a fele se álom - készülődött fel a nyughatatlan méhecske s megint kiment szerencsét próbálni. Nagy siettében rá is taposott a testvérkéire, de azok még csak meg se rebbentek, olyan mélyen aludtak.

- A legkisebb a legfrissebb - dongott ki a nyíláson s most már nem szomorodott el, ahogy körülnézett. Enyhe szellő cirókálta a szárnyát s röpítette egyenesen a cseresznyevirág-csárdába. Ott pedig szívesen fogadták, mert ő volt az első vendég. Ezer csészikéből kínálkozott felé a finom virágméz s ő bizony sorba kóstolta valamennyit.

Kerekedett is olyan kedve, hogy alig bírt vele.

- Majd megmutatom én, ki a legény a csárdában! - szálldosott egyik ágról a másikra.

S bizonyosan meg is mutatta volna, ha a nagy dúskálódás közben egyszerre valami hideg csöpp nem hull a homlokára.

- Nini, ki hajigálódzik itten? - tekintett föl a méhecske s nagyon elcsodálkozott, mikor látta, hogy mennyi cseresznyevirágszirom hull az égből.

Az ám, csakhogy azok az égi virágszirmok hidegek voltak és ráfagytak a gyönge szárnyára. Tél apó visszafordult az ég pereméről és haragosan rázta a szakállából a sűrű havat. Nem bírt vele a nyughatatlan méhecske, akárhogy rázta is a szárnyát s utoljára megdermedve hullott le a földre.

A legkisebb a legoktalanabb - ezt döngicsélte utoljára.

 

Jó szerencse, hogy én éppen akkor mentem végig a kerten és kiszabadítottam a hóból a nyughatatlan méhecskét. Fölszárítgattam a szárnyát, beletettem egy pohárba s most itt élesztgetem a napon. Ha föléled, visszaeresztem a testvérkéihez.

De előbb megígértettem vele, hogy soha többet az életben nem nyugtalankodik éjszakának idején.

 

  • Rajz, mintázás, kézimunka:

Méhecske készítése WC-papír gurigából.

 

 

 

 

 

  • Anyanyelvi fejlesztés

Mit visz a kishajó A-vel? Olyan szavak keresése, ami „A” betűvel kezdődik.

 

Találós kérdés:

Döngicsélve körbeszállok,

virágporra rátalálok.

Összegyűjtöm, szedem néked

így eheted majd a mézet.

 

  • Ének
  • Zümm zümm pici méhecske

https://www.youtube.com/watch?v=P5eGO0E-wR4&t=75s (az első dal)

 

  • Angol:

 

  • Biblia:

Jerikó falai leomlanak.

https://www.youtube.com/watch?v=gzaP46dzF0Q

Kürt készítése papírból: https://i.pinimg.com/originals/36/ec/58/36ec5890fcda5f5e8eec213fd2e40412.jpg

Dominó (vagy fakocka) sor építése, majd ellökése:


Szeretnél egy ilyen weblapot teljesen ingyen?
Ez a weboldal a Nanoweb honlapszerkesztővel készült.
© Minden jog fenntartva.